Kiedy spółka komandytowa może skorzystać z preferencji
Oceniając kryteria w zakresie możliwości opodatkowania stawką 9 proc., w zakresie bieżącego roku podatkowego spółka komandytowa będąca podatnikiem CIT od 1 maja br. powinna odwołać się do okresu od 1 maja do 31 grudnia 2021 r. Natomiast w odniesieniu do poprzedniego roku podatkowego powinna brać pod uwagę poprzedni rok obrotowy, tj. okres do 31 grudnia 2020 r.
Tak wynika z wydanej 10 listopada 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.409.2021.2.DP).
Wnioskodawca – spółka komandytowa stała się 1 maja 2021 r. podatnikiem CIT. W 2020 r. wartość przychodu ze sprzedaży wnioskodawcy (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro. W związku z uzyskaniem przez spółkę statusu podatnika CIT rok podatkowy spółki nie uległ wydłużeniu i pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca chciał potwierdzić czy spółka komandytowa może w 2021 r. podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym na poziomie 9 proc.
Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie wnioskodawca odwołał się do treści obowiązujących przepisów dotyczących możliwości stosowania stawki podatku dochodowego wynoszącej 9 proc. (zamiast stawki podstawowej wynoszącej 19 proc.). Przepisy te wskazują kryteria, od których spełnienia uzależniona jest możliwość jej stosowania. Pierwszym jest osiągnięcie przez podatnika w roku podatkowym przychodu nieprzekraczającego wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro przeliczonej według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta